KONCEPT: Tomáš Hlaváček, Petra Hlaváčková KAMERA, REŽIE: Tomáš Hlaváček PRODUCENT: Vít Janeček, Tomáš Hlaváček STŘIH: Tomáš Hlaváček, Varvara Šatunová ZVUK: Jan Úlehla HUDBA: Simo Hakalisto, Andrej Nechaj, Martin Bukáček GRADING: Michal Mocňák
ÚČINKUJÍ: Martin Freund, Jan Milota, obyvatelé a politici města Brna a další
Film vznik v produkci D1 FILM (CZ), VIRUSfilm (SK), Guerilla.film a ve spolupráci s RUR,
s podporou Jihomoravského filmového fondu Délka filmu 97 minut.
LOGLINE
Bydlení pro každého není jen praktický, ale i politický problém. Zblízka odsledovaný, dramatický první pokus prosadit a uvést do praxe v zahraničí osvědčenou metodu rychlého zabydlení nejpotřebnějších (tzv. “Rapid Rehousing”) do významného moravského města.
SYNOPSE
Dokumentární flm BYDLET PROTI VŠEM (2021) ve své chronologii v realitě navazuje na režisérův další oceňovaný časosběrný film DŮM BEZ VÝCHODU (2024), ač ten byl (právě kvůli vývoji sledovaných případů) sestříhán a dokončen jako druhý v pořadí.
Hlavními hrdiny BYDLET PROTI VŠEM jsou skupina sociálních pracovníků zocelených léty pomoci nejchudším lidem s řešením jejich bydlení. A to v momentu, kdy jejich prostředí vítězí v komunálních volbách a získají exekutivní pozice s možností řešit problémy lidí shora. Exekutiva krajského města však nutně musí kooperovat a přesvědčit vedení jednotlivých městských částí, které jsou politicky i hodnotově v často protichůdném naladění. Autorovi se úchvatným způsobem podařilo odsledovat vrstevnatý konflikt těchto rozdílných ideových, hodnotových a v posledku politických postojů, když se nově ustavení činitelé pustí do uvedení “Rapid Rehousingu” do života pro prvních padesát rodin.
Film sleduje napínavý vývoj tohoto procesu z více stran, takže na jedné straně vidíme artikulaci a zrod rešení praktického problému, který se ale záhy stává problémem politickým, o nějž se vede zápas s velmi různou mírou empatie vůči konkrétní situaci konkrétních lidí, ale vždy s argumenty na obou stranách. Mimo to i vidíme příběhy konkrétních lidí, okolnosti, které spoluzapříčinily jejich životní problémy a lze si plně uvědomit roli bydlení, která tvoří fundament další existence jednotlivce v jakýchkoli dalších osobních i společenských aktivitách.
Mimo silný příběh je film nabitý inspirací k tomu, jak lze přistoupit ke změně postojů i postupů ve zdánlivě neřešitelných situacích, i jaký typ protivenství takové úsilí budí. A hlavně snáší konkrétní postupy i celkový důkaz, že řešení existují a má smysl o ně usilovat.
"Většina z nich si byt dokázala udržet i po dvou letech, hlavně proto, že odpadla nutnost mít našetřeno desetitisíce korun na kauci, nebo proto, že se neuplatňovala diskriminace, která je na trhu s nájemním bydlením běžná. " Jana Ustohalová